Nisan 20, 2019

Anaerobik yapıştırıcıların performansı artıyor

Metsan tarafından EMS FORCE Engineering Adhesive markası ile pazara sunduğu anaerobik yapıştırıcılar reaktivite ve stabilite özellikleri geliştiriliyor.

Ar-Ge Müdürü Şeyma Hanım’ın bir süredir yürütmekte olduğu anaerobik yapıştırıcıların performans geliştirme çalışmaları sonuçlarını vermeye başladı. Yeni nesil anaerobik yapıştırıcılarımızın düşük sıcaklıklarda bile artık çok daha hızlı kürleşeceğini ve raf ömrünün çok daha uzun olacağını ifade eden Şeyma Hanım, anaerobik boru sızdırmazlık ürünlerimiz ile ilgili üretim süreci çalışmalarının birkaç ay içerisinde başlayacağının ve ürünlerin yılsonuna kadar piyasaya sürülebilir konuma geleceğinin müjdesini verdi.

 

Anaerobik yapıştırıcı nedir?

Birbirine yakın metal yüzeyler arasına uygulandığında oksijenle teması kesilip, polimerize olarak (kürleşerek) güçlü, plastik, sızdırmaz conta oluşturan, tek bileşenli ve uçucu solvent içermeyen yapıştırıcıdır.

Nasıl kürleşir?

Anaerobik yapıştırıcılar birbirine yakın, tam oturan metal yüzeyler arasında oksijenle olan temasın kesilmesiyle

kürleşmeye başlar. Oksijenin bulunmadığı ‘anaerobik’ olarak adlandırılan bu koşullarda metal yüzeyler katalizör etkisi göstererek kürleşmeyi sağlar. Anaerobik yapıştırıcılar oksijenle temasın bulunduğu normal koşullarda kürleşmeden, sıvı halde kalırlar.

 

Anaerobik boru sızdırmazlık kimyasalının avantajları nelerdir?

– Ekonomiktir.

– 700 bar’a kadar basınca dayanır.

– Mekanik kilitleme ve contalamaya ihtiyaç bırakmaz.

– Teflon bant, keten ve macuna göre çok daha ekonomik ve pratik bir alternatiftir.

– Titreşimlere dayanıklıdır.

– Keten uygulaması pas oluşumunu engellemez ve pas oluşumunu hızlandırırken, yeni nesil anaerobik boru sızdırmazlık kimyasalları pas oluşumuna karşı yüzeyleri korur.

– Boruların açısı ayarlanabilir.

– Çok çeşitli uygulama alanları sunar.

– Geniş boşlukları doldurur.

– Uygulanırken yüksek kuvvet gerektirmez; bağlantının sıkıştırma işlemi sırasında hasar görme ihtimali ortadan kalkar.

Ads.

Benzer Haberler