Nisan 20, 2019

HONEYWELL USB CİHAZLARININ GÜVENLİ KULLANIMINI SAĞLAYAN YENİ ENDÜSTRİYEL SİBER GÜVENLİK ÇÖZÜMÜNÜ PİYASAYA SÜRÜYOR

  • Secure Media Exchange (Güvenli Ortam Değişimi, SMX) endüstriyel tesislerin çıkarılabilir USB ortamlarını kullanmalarına ve USB bağlantı noktalarını yönetmelerine ilişkin basit ve güvenli bir yöntem sağlıyor.

  • Endüstri alt yapısının ve kritik alt yapının USB ile taşınan tehditlerden korunmasına yardımcı oluyor

İstanbul, 13 Nisan 2017  ̶  Honeywell (NYSE: HON) Proses Çözümleri (HPS) verimlilik ve siber güvenlik taleplerini karşılmak isteyen sanayi tesislerine yönelik yeni bir çözüm duyurdu. Honeywell’in yeni Secure Media Exchange (SMX) çözümü, tesisleri, USB ile taşınan güncel ve gelişmekte olan tehditlere karşı karmaşık işlemlere ve operasyonları ya da personeli etkileyen kısıtlamalara ihtiyaç duymadan koruyor.

Çalışanlar ve yükleniciler tarafından verileri yamamak, güncellemek ve yerinde kontrol ile bilgisayar sistemleriyle veri alışverişi gerçekleştirmek gibi çeşitli amaçlarla  kullanılablen USB cihazları aracılığıyla kötü amaçlı yazılım ve virüslerin yayılması endüstriyel kontrol sistemleri açısından önemli bir risktir. Bu durum, BSI yayınlarına göre 2016 yılında endüstriyel sistemler açısından önde gelen ikinci tehdidi oluşturmuş ve kontrolsüz USB’ler elektrik santrallerini devre dışı hale getirmiş, türbin kontrol iş istasyonlarını kapatmış ve diğer endüstriyel kazaların yanı sıra arıtılmamış pis su sellerine dahi neden olmuştur.

Honeywell Proses Çözümleri Siber Güvenlik Baş Mühendisi Eric Knapp konuyla ilgili şunları söylüyor: “Endüstriyel işletme sahipleri hemen her gün sahada yüzlerce veya binlerce çalışan ve düzinelerce yükleniciyle çalışıyor. Bu kişilerin hepsi olmasa da birçoğu işlerini halletmek için taşınabilir USB aygıtlarına güveniyor. Tesislerin, insanların verimli çalışmasına olanak veren ancak aynı zamanda siber güvenliğin yanı sıra endüstriyel güvenlikten ödün vermeyen çözümlere ihtiyacı var.”

Halihazırda birçok tesis, uygulaması zor ve verimliliği önemli ölçüde azaltıyor olsa da USB’leri yasaklıyor veya klasik IT kötü amaçlı yazılım tarama çözümlerine güveniyor ki bu tip yazılımların endüstriyel kontrol tesislerinde bakımı zordur ve ancak sınırlı bir koruma sağlar. Bu çözümler proses kontrol ağlarını en güncel tehditlere karşı korumakta yetersiz kalıyor ve hedeflenen veya sıfır gün saldırılarına karşı herhangi bir yöntem sunmuyor.

Honeywell Siber Güvenlik Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Jeff Zindel konuyla ilgili düşüncelerini şöyle aktarıyor: “SMX sistemimiz, Honeywell olarak endüstriyel varlıkları, işletmeleri ve insanları koruma yeteneğimizi daha da güçlendiren yeni endüstriyel siber güvenlik teknolojileri, ürünleri, hizmetleri ve araştırma konularındaki önemli yatırımlarımızın muhteşem bir örneğidir. Dünya çapında siber tehditlerde meydana gelen sürekli artışa bağlı olarak akıllı endüstri, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) ve kritik altyapı koruması hususlarında Honeywell’in endüstriyel siber güvenlik uzmanlığına ve inovasyonuna hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyulmaktadır”.

Honeywell’in SMX çözümü küresel endüstriyel sahalardaki saha deneyimine ve Honeywell Kullanıcı Grubu müşterilerinden gelen geri bildirimlere dayalı olarak şirketin siber güvenlik uzmanları tarafından geliştirildi. Honeywell, Atlanta yakınlarında bulunan gelişmiş siber güvenlik laboratuvarı da dâhil olmak üzere proses endüstrisinde en büyük endüstriyel güvenlik araştırması imkanlarından birine sahip. Honeywell ayrıca başka siber güvenlik liderlerinin yanı sıra Microsoft, Intel Security ve Palo Alto Networks gibi siber güvenlik liderleriyle yeni, etkinliği yüksek endüstriyel tehdit tespit tekniklerini geliştirmek için iş ortaklığı yapıyor.

Honeywell’in SMX çözümü USB güvenliğini yöneterek, kullanıcıların cihazlarını yalnızca tesiste onaylanmış kullanım amacıyla takmalarını ve kontrol etmelerini sağlayan sorunsuz, çok katmanlı bir koruma getiriyor. Yükleniciler USB sürücülerini bir SMX Intelligence Ağ Geçidine takarak “kaydediyor”. Sağlamlaştırılmış endüstriyel cihaz, Honeywell’in güvenli, melez-bulut tehdit analiz hizmeti olan Advanced Threat Intelligence Exchange (ATIX) hizmetini içeren çeşitli teknikler kullanarak dosyaları analiz ediyor.

Tesisteki Windows cihazlarına yüklenen SMX İstemci Yazılımı, bağlanmasına izin verilen USB cihazlarını kontrol eden, doğrulanmamış çıkarılabilir USB ortam sürücülerinin yerleştirilmesini engelleyen ve doğrulanmamış dosyalara erişimi durduran başka bir koruma katmanı sağlıyor. SMX ayrıca değerli bir denetim yeteneği sağlayarak USB cihazın bağlantısını ve dosya erişimini günlüğe kaydediyor.

Knapp konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Birçok tesis için çıkarılabilir ortam ve USB cihazlarının yaygınlaşması kaçınılmazdır ancak bunların neden olduğu güvenlik risklerinden kaçınmak mümkündür. Müşterilerimizin başka bir sistem temin etme açısından sınırlı kaynağa sahip olduğunu biliyoruz, dolayısıyla Honeywell olarak söz konusu müşterilerimiz için SMX’i yönetiyoruz. SMX kesinlikle müşterilerimizin proses kontrol ağlarına bağlanmıyor. Sistem yönetimi bakış açısından bu ürün sanki yokmuş gibi işliyor”.

Doğrudan Honeywell tarafından yönetilen ve bakımı yapılan SMX, endüstriyel tesislerde USB güvenliği açısından kolay ve güvenli bir çözüm sağlıyor. Bu çözüm, çıkarılabilir ortam yoluyla kötü amaçlı yazılımın yayılmasını engelliyor; doğrulanmamış dosyaların Windows ana sistemleri tarafından okunmasını durduruyor, özel ATIX bağlantısı yoluyla gelişmiş, hedeflenmiş ve sıfır gün kötü amaçlı yazılımlarını tespit etmek amacıyla sürekli güncellenen tehdit bilgileri ve gelişmiş analizler sağlıyor.

Honeywell, endüstriyel tesislerin kullanılabilirliğini, güvenliğini ve güvenilirliğini koruyan ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti teknolojilerini güvenli şekilde dağıtmaya yardımcı olan lider bir endüstriyel siber güvenlik çözümleri sağlayıcısıdır. Honeywell’in eksiksiz portföyü siber güvenlik teknolojisi çözümlerini, yönetilen endüstriyel siber güvenlik hizmetlerini ve profesyonel siber güvenlik alan hizmetlerini içeriyor. Portföy, şirketin proses kontrolüne ilişkin sektör lideri uzmanlığından ve deneyiminden faydalanıyor.

Ads.

Benzer Haberler