Nisan 20, 2019

 Yaşanabilir Şehirler Sempozyumunda “Geleceğin Şehirleri” konuşuldu

 

  • WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler tarafından düzenlenen Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu’nun 5.’sinde “mevcut şehircilik uygulamaları ve yaşam alışkanlıklarının değiştirilmemesi halinde son yüzyılda 1 derece ısınmış olan yerkürenin 2050’ye gelindiğinde 6 derece ısınmış olacağına” dikkat çekildi.
  • WRI Avrupa Ortaklıkları Yöneticisi Janekke de Vires, “Dün yaptığımız seçimler bugün bizi boğuyor. Hava, toprak ve su kirliliğinden her yıl dünya genelinde 9 milyon insan ölüyor” dedi.
  • Sempozyumda İstanbul gibi yoğun nüfusa sahip ve iklim değişikliğinden en fazla etkilenen metropolleri önümüzdeki 30 yılda neler beklediği tartışıldı.

Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) Türkiye Sürdürülebilir Şehirler tarafından düzenlenen 5. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu’na bu yıl İstanbul ev sahipliği yapıyor. 26 Ekim 2017 Perşembe günü The Marmara Taksim Oteli’nde başlayan ve 2 gün sürecek sempozyumun ilk gününde 4 ayrı oturumda geleceğin şehirleri ve şehirlerde yaşam kalitesini artıran çözümler ele alındı.

Sempozyumun açılışında konuşan WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Danış, günümüzde sera gazı emisyonlarının yüzde 70’inin kent kaynaklı olduğunun altını çizerek “Bu yüksek oranın başlıca nedenleri arasında kentlerdeki binalarda enerji verimliliğinin düşük olması, tercih edilen ulaşım türleri, gelişme modelleri ve hatta kent sakinlerinin tüketim alışkanlıklarını sayabiliriz. Eğer bunları değiştirmezsek son yüzyılda 1 derece ısınmış olan yerküremiz daha 2050’ye gelmeden 6 derece daha ısınmış olacak” şeklinde konuştu. Danış, Türkiye’nin de imza koyduğu Paris İklim Anlaşması’nda bu hedefin yüzyılın sonuna kadar 2 dereceyi aşmama, hatta 1,5 derecede kalma şeklinde olduğunu da hatırlattı.

Şehirlerin GSYH’deki büyümenin dinamosu olduğunu vurgulayan ve toplam GSYH’nin yüzde 80’inin şehirlerde üretildiğini belirten WRI Avrupa Ortaklıkları Yöneticisi Janekke de Vires de “Dün yaptığımız seçimler bugün hepimizi boğuyor. Bugün hava, su ve toprak kirliliği de dahil olmak üzere dünya genelinde kirlilik nedeniyle her yıl 9 milyon insan ölüyor” dedi.

Enerji Verimliliğinden Trafiğe Şehir Sorunlarına Çözüm Önerileri

Dünya genelinden başarılı şehircilik uygulamaları çerçevesinde ‘geleceğin şehirlerinin’ masaya yatırıldığı sempozyuma dünyadan ve Türkiye’den alanında uzman 25 konuşmacı katıldı. 5. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu’nda İstanbul gibi çok büyük bir nüfusa sahip ve iklim değişikliğinin olumsuz sonuçlarından en fazla etkilenen metropolleri önümüzdeki yıllarda neler beklediğini ayrıntılı olarak ele alınıyor.

Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu’nda kamu, özel sektör, akademi ve uluslararası kuruluşlardan temsilciler “Geleceğin Şehirleri”, “Yaşam Kalitesini Artıran Çözümler”, “Akıllı Şehirler” ve “Kentsel Enerji Verimliliği” başlıkları altında bilgi, deneyim ve çözüm önerilerini paylaşıyor. Sempozyum, ‘herkes için yaşanabilir şehirler’ yaklaşımıyla kentlerin nasıl inşa edilip yönetilmesi gerektiği konusunda kamudan özel sektöre tüm kent aktörleri için bir yol haritası çizmeyi hedefliyor.

Türkiye de Uluslararası Anlaşmaları İmzaladı

2013 yılından bu yana Türkiye’de farklı kentlerin ev sahipliği yaptığı Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu daha önce İzmir ve Sakarya’da düzenlendi.

2015 ve 2016 yılındaki sempozyumlarda, kentlerin yaşanabilirliğini ve sürdürülebilirliğini artırmak için önem arz eden BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, Habitat III ile kabul edilen Yeni Kentsel Gündem, Brezilya Yol Güvenliği Deklarasyonu ve COP 21 Paris Antlaşması gibi küresel anlaşmalar ele alındı. Bu yılın gündeminde ise iklim, kentleşme ve yol güvenliği gibi konularda 2030 yılına kadar net hedefler koyan ve Türkiye’nin de altına imza attığı uluslararası anlaşmalarda yer alan taahhütlerin kentlerde nasıl hayata geçirilebileceği başlıkları yer alıyor.

Arconic Foundation, Danfoss, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi’nin (IICEC) destek verdiği etkinlik özel sektör, uluslararası kurum ve kuruluş, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının temsicilerinin katılımıyla basına açık olarak gerçekleştirilecek.

 

Ads.

Benzer Haberler