Öğretmenler Günü Kutlu Olsun!

Öğretmenler Günü Kutlu Olsun. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun.

1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanun ile Latin alfabesi kabul görülmüştür. 24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mekteplerinde, Latin alfabesini 7’den 70’e herkese öğretmişlerdir. Latin alfabesine geçiş ile birlikte yurtta okuma yazma oranı artmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk öğretmenlere olan saygısını ve inancını şu sözler ile dile getirmiştir;

“Öğretmenler!… Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.”

“Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…”

“Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.”

“Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.”

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + 6 =