Nisan 20, 2019

25. Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü ve Fikir Ödülü” açıklandı

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl 25.si düzenlenen “Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü” ve “Altın Çekül Fikir Ödülü”kazananları açıklandı.

Yapı-Endüstri Merkezi’nin 1991 yılından bu yana düzenlediği yarışma Türk Yapı sektöründeki yeni ürün ve teknolojileri, özgün fikirleri desteklemek amacıyla düzenleniyor.

Türkiye’nin yapı malzemesi alanındaki ilk ürün ödülü; Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” ve 2016 yılında hayata geçen “Altın Çekül Fikir Ödülü” 15 Kasım 2017 tarihinde, Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleşen firma-jüri sunumları neticesinde belirlendi.

Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü’nü, Geosentetik Kil Örtü ürünüyle Geomas Geokompozit San. Müh. Tic. A.Ş. firması kazandı. Kazanan firmadan, Yönetim Kurulu Başkanı Gürbüz Arıburnu, ödülü, YEM Genel Koordinatörü Gülçin İpek’ten teslim aldı.

Türk yapı sektöründe faaliyet gösteren tüm yapı malzeme üreticisi firmalarının başvurabildiği Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü’ne aday olan ürünlerde, öncelikle “yapı”da fiziken yer alması ve uygulanarak yapıya katkı sağlaması arandı. Ardından ürünler, üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık ve enerji tasarrufu sağlamaları, çevreye ve sağlığa zararlı bir yönlerinin olmaması ve üretimde yerli kaynakların da kullanılması kriterlerine göre değerlendirildi. Sektördeki yenilikçi fikir ve projeleri desteklemenin önemine inanarak ödül programına eklenen Altın Çekül Fikir Ödülü’nün katılım koşullarında ise “yapıda kullanım şartı” aranmayarak yenilikçi, sürdürülebilir, geliştirilebilir, fikirlerin pratikte uygulanmamış olsa bile sektörün gelişimine katkı sağlaması arandı.

Yarışmayı kazanan yapı ürün ödülü ve fikir ödülü yapı malzemesi alanında sektörün vazgeçilmez başvuru kaynağı olan Yapı Kataloğu’nda yerini alacak. Malzeme ve yeniliklere en hızlı şekilde ulaşmak isteyen profesyonellerin başvuru kaynağı niteliği taşıyan Yapı Kataloğu basılı ve dijital platformlarında ödül alan firmaların ürünlerine de yer verilecek.

Geosentetik Kil Örtü

Geosentetik Kil Örtü ürünü, iki polipropilen geotekstil arası sıkıştırılmış kilden oluşan su yalıtım örtüsüdür. Temel altı ve perde duvarlar, göletler ve sulama kanalları, çöp depolama alanları, maden işletme ve atık alanları, çevre projelerinde ve benzeri yapı sektöründeki sızdırmazlık gerektiren farklı alanlarda, mevcut yalıtım ürünlerine, yerel hammaddelerden hareketle bir seçenek oluşturmaktadır.

Bazı geliştirilmesi gereken uygulama detayları olmakla beraber, muadili su yalıtım ürünlerinden farklı olarak büyük kısmının işlenmemiş doğal malzeme kullanılarak üretilmesi, yerel kaynak kullanımı ve yerel üretimine sahip olması, malzemelerin bir araya gelişlerinde kullanılan dikme teknolojisi olumlu bulunmuştur.

Uzun yıllardan beri kullanıldığı bilinen kil ve keçe gibi hammadde ve ürünleri, endüstriyel ve ticari ürün haline dönüştürülerek sektöre kazandırılmaktadır. Ürünün uluslararası alanda kabul gören akredite kuruluşlarca standartlara uygunluğunun belgelenmiş olması sayesinde, ülkemizde üretilmiş olan bu ürün uluslararası alanda rekabet edebilir hale gelmektedir.

Bu değerlendirmelerle “GEOSENTETİK KİL ÖRTÜ” isimli yapı ürünü 2017 ALTIN ÇEKÜL YAPI ÜRÜN ÖDÜLÜ’ ne değer görülmüştür.

Ads.

Benzer Haberler