Nisan 24, 2019

ALDAĞ A.Ş. Ar-Ge Çalışmalarının Sonuçlarını, İSKİD Ar-Ge Destekleri Semineri Katılımcıları ile Paylaştı

21 Eylül’de Point Hotel Barbaros’ta gerçekleşen İSKİD Üniversite Sanayi İşbirliği Komisyonu’nun düzenlediği “Ar-Ge Destekleri Semineri”nde, Ar-Ge süreçleri, destek ve teşvikleri ile firmalara getireceği katma değerler, örnekleri ile ele alındı.

Etkinlik sponsorlarından ALDAĞ A.Ş. Proje ve İş Geliştirme Şefi Hamza Sonkur, Aldağ’ın iki Ar-Ge projesi hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Sonkur, “Yeni Nesil Fan Coil” ile “Yüksek Verimli, Küçük Hacimli, Isı Transfer Yüzeyi Artırılmış Klima Santrali” projeleri konusunda özetle şunları söyledi: “Ar-Ge projemiz kapsamında geliştirdiğimiz yeni nesil klima santralimizde basınç kaybı ve enerji tüketimi azaltıldı. Boyutsal-hacimsel kazanım %37, maliyet kazancı ise %18.8 oranında gerçekleşti. Yeni nesil fan coil tasarımımızla %40 oranında enerji tasarrufu sağlandı, ses, minimum 30 dbA seviyesine düşürüldü. Oransal kontrollü EC motorların kullanımı, projenin en yenilikçi yönü oldu. Her iki proje için; 500 +500 bin TL olmak üzere toplamda bir milyon TL tutarında TÜBİTAK – TEYDEB desteği alındı.”

Hamza Sonkur, ALDAĞ A.Ş. nin Ar-Ge Merkezi kurma konusundaki çalışmalarının başvuru aşamasına yaklaştığı bilgisini verdi.

Ads.

Benzer Haberler