March 21, 2019

Otobüs durakları güneş enerjisiyle aydınlandı

İstanbul Enerji-İETT işbirliğiyle otobüs durakları güneş enerjili sistemlerle aydınlatılmaya başlandı.

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin(İBB) iştiraklerinden İstanbul Enerji A.Ş. işbirliği ile İstanbul genelinde bulunan otobüs duraklarına Güneş Enerji Sistemli LED aydınlatma sistemleri kurulmaya başlandı. Bu aydınlatma sistemlerinde yüksek enerji tasarrufu sağlayan LED armatürler kullanılıyor. Otobüs duraklarında yapılan aydınlatma çalışmasıyla duraklardaki güvenlik sorununa çözüm bulunacak İstanbul genelindeki 3.000 otobüs durağı LED aydınlatma ile daha modern bir görünüme kavuşurken; içlerinde konumu uygun olan 1.000 durakta enerjisini yenilenebilir kaynaklardan sağlayan Güneş Enerjili Sistemler kullanılacak.

ÜÇ GÜNE YETECEK

Güneş Enerjili LED Aydınlatma Sistemleri gün ışığından yararlanamadığı günlerde ise üç gün ek bir güce ihtiyaç duymadan İstanbullulara hizmet etmeye devam edecektir.

Türkiye’nin ilk yüzer santralı

İstanbul Enerji bunun yanında geçtiğimiz yıl İSKİ ile birlikte Türkiye’deki ilk ‘Yüzer Güneş Enerji Santralını’ Büyükçekmece gölü üzerinde devreye aldı. Bu uygulamada enerji verimliliğine katkı sağlaması ve yenilebilir kaynaklardan enerji üretiminin payının arttırılması hedefleniyor.

Ads.

Related Posts