Ekim 14, 2019

Tesla, güneş enerjisi depolayan kiremitlerini üretmeye başladı

Aylar önce duyurulan proje sonunda hayata geçiriyor. Tesla, New York’taki fabrikasında güneş enerjisini depolayabilen kiremitlerini üretmeye başladı.
Tesla birkaç gecikmeden sonra güneş enerjili kiremitlerinin üretimine başladığını duyurdu. Şirketin yakın zamanda bünyesine kattığı Solar City ile birlikte başlattığı bu proje kapsamında ilk etapta ABD’deki evlerin hemen hepsinde kullanılabilir elektrik enerjisi için güneş enerjisi depolayan kiremit üretilecekti. Biraz gecikmeden sonra proje kapsamında üretim ile birlikte kurulum süreci, saha tasarımı ve son kullanıcılar için çalışmalar da başlamış durumda.

Ayrıca belirtilene göre Tesla bu alanda seri üretim için üretimini Fremont’daki (Kaliforniya) pilot fabrikasından Buffalo’daki (New York) daha büyük tesise taşıdı.

Tesla’ya göre, bir evi güneş enerjili kiremitlerle donatmak, standart bir çatı yaptırmaktan daha ucuza mal oluyor. Öte yandan bu kiremitler, bakıldığında standart bir çatıdan ayırt edilemiyor. Şirket, bir çatının en fazla yüzde 70’inin bu kiremitlerle kaplanabileceğini belirtiyor.

Ayrıca belirtilene göre fabrikada şu anda “kabaca 500 çalışan” var ve Tesla’ya göre işe alım süreci devam ediyor.

Tesla, Mayıs 2017’de güneş kiremitlerinin ilk sürümleri için 1.000 $ depozito toplamaya da başlamıştı. Ancak taleplere önceki pilot tesiste yetişmek güç olacağı için bu nedenle Buffalo’daki tesise geçildi.

 

Ads.

Benzer Haberler