Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kütüphane Binası ve Sergi Salon’unda Systemair Ürünleri Tercih Edildi

İlk aşamada yaklaşık 5 milyon cilt kitabın bulunacağı kütüphanede Systemair ürünleri tercih edildi. Kütüphanenin Mayıs 2018 itibari ile faaliyete geçmesi planlanıyor. İlk aşamada sadece Cumhurbaşkanlığı personeli ve yakınlarının kullanabildiği Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nde 20 binin üzerinde yayın, 352 nadir yazma eser bulunacak.

Yeni kütüphane Millet Camisi, Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi’nin ardından külliyenin halka açık üçüncü binası olacak. 24 saat halkın kullanımına açık olacak kütüphanenin tam anlamıyla bir yaşam merkezi olması da planlanıyor. Kütüphanenin sergiler ve farklı programlarla ilim ve tarih merkezi olacağı belirtiliyor. Kütüphanede çocuk, öğrenci ve araştırmacılar için ayrı ayrı yerler bulunacak. Kütüphanede bugüne kadar birçok kişi ve kurumdan bağışlanan özel koleksiyonlar, nadir eserler, elyazmaları, fermanlar, haritalar, fotoğraflar, pullar ve gravürler de kullanıcılara sunulacak. Kütüphanede bir de eski ve yeni ciltleme işlerinin yapılacağı mücellithane bulunacak.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kütüphane Binası ve Sergi Salonu projesinde Systemair markalı 96 adet otomasyonlu klima santrali ve Multibox fanlar kullanıldı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 3 =