Nisan 20, 2019

InoSolar SolarWorld panellerini Türkiye’de üretecek

Türk şirketi InoSolar, distribütörlüğünü üstlendiği Alman SolarWorld güneş panellerini önümüzdeki dönemde Türkiye’de üretmek üzere fabrika yatırımına hazırlanıyor.

Inosolar Led Aydınlatma ve Sonar Enerji Sistemleri Şirketi, distribütörlüğünü üstlendiği Alman SolarWorld şirketiyle Türkiye’de güneş paneli fabrikası kurmaya hazırlanıyor.

Gaziantep’te 25 MW’lik güneş santrali kuran Inosolar Led Aydınlatma ve Solar Enerji Sistemleri şirketi, Avrupa’nın en eski solar teknoloji markalarından SolarWorld ile uzun vadeli işbirliğine gidiyor. InoSolar Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Ersoy ve SolarWorld CEO’su Frank Asbeck, Almanya’nın Freiberg şehrindeki SolarWorld Panel üretim tesislerinde bir araya geldiler. İkili Türkiye’den bir grup gazeteciye tesisleri gezdirerek, üretim süreci ve kullanılan teknoloji hakkında bilgi aktardı. Daha sonra InoSolar ve SolarWorld arasındaki işbirliğini uzun vadede sürdürüp derinleştirme görüşmeleri için bir gizlilik anlaşmasına imza attılar.

İÇ ANADOLU’DA SOLARWORLD PANEL ÜRETECEK

InoSolar Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Ersoy “Anlaşmanın içinde SolarWorld teknolojisiyle Türkiye’de panel üretimi de var. 100 megavatlık (MW) panel tesislerini de Türkiye’ye kurmayı düşünüyoruz. Bu üretim hattının Türkiye’ye gelmesi de anlaşmanın içinde. Fabrika yeri olarak İç Anadolu’da bir organize sanayi bölgesinde yer belirledik” dedi.

FRANK ASBECK: SICAK BAKIYORUZ

SolarWorld CEO’su Frank Asbeck ise InoSolar ile 2012 yılından bu yana işbirliği içinde bulunduklarını belirterek, “2018’in ilk yarısında 60 MW’lık satışı kapsayan bir gizlilik anlaşması imzalıyoruz. Kısa vadede Türkiye’ye panel satışını 100 MW’a çıkarmak istiyoruz. Belki de ilk ve ikinci 100 megavatı sattıktan sonra, neden bu ürünleri Türkiye’de kendimiz üretmiyoruz diye düşünebilirsiniz. Biz de buna sıcak bakıyoruz” dedi.

YÜZDE 65 YERLİ KATKI İLE ÜRETİLEBİLİR

Frank Asbeck, InoSolar ve SolarWorld ortaklığıyla Türkiye’de kurulması hedeflenen fabrikanın Almanya’daki fabrikayla benzer özellikler taşıyacağını anlatttı. Asbeck, bugün itibariyle SolarWorld panellerinin Türkiye’de yüzde kaçlık yerli katkı ile üretilebileceği sorusuna “Bu fabrikada üretilecek üründeki yerlilik oranı işgücünü de katarsak yüzde 60-65 düzeyinde olabilir. Hatta ileride bu oran yüzde 100’e çıkabilir” diye konuştu.

CAM VE ALÜMİNYUM TÜRKİYE’DEN

Panel üretimi için halen Türkiye’den cam, alüminyum, çerçeve gibi ürünlerin tedarik edildiğini anlatan Asbeck şöyle konuştu:

“Ana maddelerin Türkiye’den sağlanmasında bir problem görmüyoruz. 10 yıl önce Türkiye’ye geldiğimde güneş ve rüzgâr enerjisinde ciddi projeler vardı. O zamanlar buna biraz şaşırmıştım ancak bunların pek çoğunun hayata geçirildiğini görüyorum. Hükümetin güneşin önemli enerji kaynaklarından biri olduğunu düşünmesi ve desteklemesini görmek bizi memnun ediyor.”

KATARLILAR ORTAK OLDU FABRİKAYI GERİ ALDI

Yakın geçmişte mali tıkanmalar yaşayan SolarWorld geçtiğimiz yıl iflas sürecine girmişti. Ancak şirketin Katarlı ortakları hisselerini yüzde 29’dan yüzde 49’a çıkarmasıyla Almanya’daki üretim tesislerinin İflas masasından geri alındığını anlatan Ersoy, “Yüzde 49’u Katarlıların, yüzde 51’i Almanların. Katar’da hammadde üretimi yapıyorlar ve orada 1 milyar Euro’luk hammadde tesisleri var. Katarlılarla görüşmelerini tamamladıkları zaman, biz hem teknolojik olarak hem de kalite olarak Türkiye’de olmayan teknolojileri getirmeyi başaracağız” dedi.

ŞİŞECAM’DAN PANEL CAMI ALACAK

Türkiye’ye A plus kalite malların gelmesi için çabaladıklarını vurgulayan İsmet Ersoy, “Türkiye’nin geçmişte İspanya’nın yaşadığı gibi panel çöplüğü haline gelmemesi için Alman teknolojisi, Ar-Ge’si ve yüksek kalitesini Türkiye’ye getirmeye çalışıyoruz. SolarWorld’ün üst teknolojisi mono sistemini Türkiye’ye getirmeye çalışırken yerlilik oranını da göz önünde bulunduruyoruz. Bu kapsamda panellerin cam kısmını Şişecam’dan almayı hedefliyoruz” diye konuştu.

INOSOLAR KÜÇÜK YEKA’LARA TALİP

10004er MW’lik rüzgar ve güneş YEKA ihalelerinden sonra küçük YEKA’lar için de ihale yapılacağı duyumunu aldıklarını anlatan InoSolar Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Ersoy, “Biz başta Gaziantep olmak üzere bu küçük YEKA’lara talibiz” ifadesini kullandı.

ÇANKAYA KÖŞKÜ’NE PANEL

İsmet Ersoy, InoSolar’ın 2012 yılında Alman Wagner Solar ile yaptığı ortaklık anlaşması çerçevesinde Çankaya Köşkü’ndeki bir seraya 80 kW’lık kurulum yaptığını anlattı. Ersoy, Gaziantep’te de 25 MW kapasiteli, Türkiye’nin tek sahadaki en büyük güneş enerjisi santrallerinden birinin de yatırımcısı olduklarını hatırlattı. Ersoy, Gaziantep’teki tesislerin 6 MW’lik kısmının polikristal, kalan kısmının ise monokristal panellerle inşa edildiğini anlattı. Her ikisi de SolarWorld’e ait iki panel teknolojisi arasında ciddi farklar bulunduğunu ifade eden Ersoy, monokristal panellerin yüzde 8 daha yüksek verimle çalıştığının altını çizdi.

Ads.

Benzer Haberler