Bitcoin Madenciliği Yenilenebilir Enerjiyle Yapılacak

Bitcoin Madenciliği tüketilen yüksek enerji nedeniyle eleştiri oklarının hedefinde ancak Moonlite bu durumu tersine çevirecek.

Kripto para dünyası büyük düşüşlere rağmen herkesin ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu konuda bireysel ev kullanıcıları dahi özel sistemler kurarken, devasa veri merkezleri üzerinde de çalışılıyor.

İşte bunlardan bir tanesine hazırlanan Moonlite, gücünü sadece yenilenebilir enerjiden alacak dev Bitcoin madeni kuruyor.

Moonlite, bahsi geçen madeni soğuk iklimi nedeniyle İzlanda‘ya kurmayı planlıyor. Nisan ayında kurulumuna başlanıp ağustos ayında bitirilmesi hedeflenen maden, benzerlerinden farklı olarak gücünü sadece temiz yenilenebilir enerjiden alacak.

Yani rüzgar, güneş ve jeotermal gibi kaynaklardan gelen enerjiyi kullanacak veri merkezi, burada Bitcoin, Bitcoin Cash, Dash ve Litecoin paralar üretecek.

İzlanda’nın soğuk havasını yüzde 100 güçte çalışacak sistemleri soğutmak için kullanacak dev maden, söylendiği kadarıyla günde ortalama 8 milyon dolarlık üretim yapacak.

Bu ve daha sonra açılacak tüm madenlerde yenilenebilir enerji kullanacaklarını belirten şirket CEO’su Eric Krige, merkezin 15 megavat güç ile çalışacağını belirtiyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 2 =