İklimlendirme Sektörünün Türk Mühendis Kadınları Konuştu

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde BOREAS A.Ş’nin., SAMSUNG TÜRKİYE ile birlikte düzenlediği “İklimlendirme Sektörünün Mühendis Kadınları Konuşuyor” adlı panelde söz; iklimlendirme sektörünün mühendis kadınlarındaydı.

Çok sayıda katılımcının ilgiyle izlediği panelde Samsung Sistem Klima Ülke Müdürü Okan Tutcu, Açık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Açık, FNP Mühendislik’ten Filiz Pehlivan, Polimeks İnşaat’tan Elif Çalımlı, Çevre Yapı İnşaat’tan Esra Kendüzler, Metta Proje’den Özlem Açıkgöz, AE Arma Elektropanç’dan Ayten Demirtaş ve Essa Mekanik’den Esma Sarıaslan Divrikli konuşmacı olarak yer aldı.

AÇIK GRUBU Başkanı Yüksel Açık’ın keyifli anekdotlarına yer verdiği konuşmasında, Açık Grubu’nun tüm şirketlerindeki kadın yönetici oranının;%14 olan Türkiye ortalamasına karşı %33’ün üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Moderatörlüğünü Boreas A.Ş. Pazarlama Müdürü Ezgi Temoçin ile Samsung Electronics Türkiye Sistem Klimalarından Sorumlu Kıdemli Müdür Okan Tutcu’nun yaptığı panelde 300’den fazla katılımcı yer aldı. Kadınlar Günü’nün çıkış noktası olan 1857 direnişinden bahsederek bu günün bir süreç olduğuna vurgu yapan Ezgi Temoçin, Türkiye İklimlendirme Sektöründe başarılarıyla adını tarihe yazdıran ilk kadın mühendisleri de hatırlattı. Konuşmasına Atatürk’ün “Büyük adamlar, büyük kadınların eseridir sözünü hatırlatarak başlayan Okan Tutcu, Boreas firması ile sektörde kadın mühendis sayısını artırmaya yönelik farkındalık yaratmak istediklerine dikkati çekti.

Okan Tutcu, “Boreas ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğin bir kıvılcım olmasını arzu ediyoruz. İnanıyoruz ki, bundan sonra sektörümüze kadınların ilgisi daha fazla olacak. Biz sadece kadın katılımcılar olsun istemedik. Kadın ve erkeklerin yer almasını istedik. Bizim sektörümüzde kadının değerine dikkat çekmiş olacağız” açıklamasında bulundu.

 

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + five =