Nisan 24, 2019

TAEK’ten nükleer madde açıklaması

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), düzenlenen operasyonla Ankara’da bir araçta ele geçirilen maddenin nükleer özellik taşıyan kaliforniyum olmadığını ve madde ile ilgili detaylı analizlere devam edildiğini açıkladı.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) basında yer alan Ankara’da 19 Mart’ta emniyet güçlerinin düzenlediği operasyonda bir araçta Kaliforniyum maddesi ele geçirildiği haberlerini yalanlayan bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada söz konusu maddenin kaliforniyum olmadığı ve herhangi bir radyoaktif değer taşımadığı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Basın- Yayın kuruluşlarında yer alan haberde, Polis operasyonu neticesinde yaklaşık 1,5 kg Nükleer maddenin (Calforniyum) ele geçirildiği belirtilmiştir. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na (TAEK), Ankara Emniyet Müdürlüğünden konunun aktarılmasının hemen ardından, TAEK uzmanları yakalanan maddeye ilişkin ilk ölçümlerini mobil detektör kullanarak yapmış ve maddenin radyoaktif bir özellik göstermediğini tespit etmişlerdir. Duruma ilişkin olarak ilgili Emniyet birimleri bilgilendirilmiştir. Akabinde maddeden alınan numune TAEK’in son teknolojik imkanlarının bulunduğu Sarayköy Nükleer Araştırma Merkezinde detaylı analize tabi tutulmuştur. İlk FTIR analizi sonuçlarına göre ele geçirilen maddenin (poly(sodium 4-styrenesulfonate)) olduğu tespit edilmiştir. Bu madde organik tabanlı bir madde olup nükleer ve radyoaktif herhangi bir özellik taşımamaktadır. Madde ile ilgili detaylı analizlere devam edilmektedir.”

Ads.

Benzer Haberler