Kalorimetreler ve M-Bus Okuma Sistemleri

Ölçüm Yöntemleri

Sayaçlar için bir çok ölçüm yöntemi olmasına rağmen, HVAC uygulamalarında genelde aşağıda açıklanan iki yöntem kullanılır

1.Mekanik; Suyun sayacın içinden geçmesi sırasında mekanik döner çarka teması sonucu çarkın dönme hızı hesaplanır. Çarkın dönme hızı, suyun hızı ile doğru orantılı olduğundan ve kesit alanı sabit olduğundan, hesaplanan bu değer sayacının mekanik ya da dijital olan kadranına su debisi olarak iletilir.

2.Ultrasonik; Sayaç gövdesinde hareket eden parça yoktur. Karşılıklı yerleştirilmiş aynalar, değişken olarak, akış yönünde ve akış yönünün tersine ultrasonik ses dalgaları üretirler ve bu dalgalar karşıdaki ayna tarafından alınır. Akış hızı ve bunun sayesinde debi, ultrasonik ses dalgaları hızları arasındaki farktan hesaplanır.

 – qp 0,6 – 2,5m3/h DuraSurface – Kirlenmeye karşı özel iç yivli yapı.

– Komple metal tasarım

– Uzun ömürlü dayanıklılık

– Güvenilir ve yüksek ölçüm hassasiyeti

– qp 3,5 – 60m3/h

– Patentli, helezon şeklinde sonik kılavuz sayesinde sayaç öncesinde

düz borulamaya gerek kalmaz

– Montaj kısıtlamaları yoktur

 

Ultrasonik Ayna

– 130ºC devamlı dayanım

– Aşınmaya dayanımlı

– Basınç dalgalanmalarından etkilenmez

– Çok yüksek dayanıklılık

 

 

 

Siemens Ultrasonik Kalorimetreler

– Isıtma veya Soğutma kalorimetresi

– DN15, 20, 25 çap seçenekleri

– 0.6 – 2.5 m3/h nominal debi aralığı

– MID Sınf 2

– Güç kaynağı : Lityum pil, 6 veya 11 yıl ömür

– PN16 – Dinamik aralık: 1:100

– WSM/B5 ; Yüksek teknoloji kompozit – WSM/B6 ; Pirinç

– Su sıcaklıkları : 5-90ºC (kompozit), 5-105ºC (pirinç) – M-Bus kablolu ve kablosuz RF seçenek

– Isıtma ve Soğutma kombine kalorimetre

– DN15, 20, 25 çap seçenekleri

– 0.6 – 2.5 m3/h nominal debi aralığı

– MID Sınf 2

– Güç kaynağı : Lityum pil, 11 yıl ömür

Veya AC/DC 24 V

– PN16 – Dinamik aralık: 1:100

– WSM/B5 ; Yüksek teknoloji kompozit – WSM/B6 ; Pirinç

– Su sıcaklıkları : 5-105ºC – M-Bus ve Pulse çıkışı

– Isıtma ve Soğutma kombine veya ayrı

– DN15 – 150 çap seçenekleri

– 0.6 – 150 m3/h nominal debi aralığı

– MID Sınf 2

– Güç kaynağı : farklı pil ve voltaj seçenekleri – PN16

– Dinamik aralık: 1:100 – WSM/B5 ; Yüksek teknoloji kompozit

– WSM/B6 ; Pirinç – Su sıcaklıkları : 5-105ºC

– M-Bus, RF, Pulse çıkış, 2x pulse giriş, Bacnet/Modbus, GPRS ve Analog çıkış

M-BUS (Meter Bus) Sayaç Okuma Protokolü

M-Bus Metering Bus kelimelerinden üretilen bir kısaltmadır. M-Bus adından da anlaşılacağı üzere ölçüm cihazlarının haberleşmesi için geliştirilmiş bir standarttır. Bu standart genellikle evlerde kullanılan Elektrik, Sıcak su ve Soğuk su gibi ölçüm cihazlarının ölçümünde kullanılan bir standarttır. M-Bus standardı Paderborn üniversitesinden Profesör Dr. Horst Ziegler tarafından geliştirilmiştir. M-Bus sayaçları bir master ekipman tarafından sorgulandıkları zaman topladıkları bilgileri master ekipmana iletirler.M-Bus master ünitesi kablolu veya kablosuz olabilir. Bir el bilgisayarı, M-Bus kollektör gibi cihazlar periyodik olarak sayaçlara bağlanıp tüketim bilgilerini alırlar. M-Bus ekipmanları özellikle de pil ile beslendikleri durumda çok sık sorgulanmamalıdır. Her sorgu bir enerji tüketimi meydana getirdiği için ideal sorgu frekansı günde birdir.Kablo altyapısının hazır olması durumunda M-Bus sayaçlar kablo üzerinden enerjilerini alabilirler. Bu durumda daha sık sorgulama yapmak problem yaratmayacaktır. Kablolu M-Bus uygulamasında bir çift sinyal kablosu tesis edilir ve tüm M-Bus ekipmanları kabloya paralel olarak (BUS) bağlanır. Merkezde M-Bus kollektör ile bağlanan cihazlar enerji beslemesini kablo üzerinden alır. Aynı zamanda kablo üzerinden merkezdeki kollektöre sayaç bilgileri iletilir. Bus topoloji kullanılması sebebi ile kablolama maliyeti gayet düşük olan bu sistem özellikle apartmanlar için uygundur. M-Bus bir çift kablo üzerinden seri haberleşme yapan bir protokoldür. Bu yapının kurulması durumunda sayaçların uzaktan enerjilendirilmesi mümkündür. M-Bus kablolu sistemin konfigürasyonunda standart telefon kablosu kullanılır (JYStY N*2*0.8 mm). Bu kablo için tavsiye edilen maksimum uzunluk 350 metredir. Bir M-Bus segmentinde en fazla 250 adet sayaç bağlanabilir

M-Bus Kablolu Haberleşme

Sayaçlar belirli topolojiler şeklinde bağlanır ve sonunda bir toplama ünitesi olan Web Server’a bağlanırlar. Web server, devamında bir bilgisayara veya internete bağlanabilir. Siemens WTV676-HB6035 Web server kablolu ya da kablosuz sayaçları, eternet veya Internet üzerinden okuyabilir. Web Server’a maksimum 20 sayaç direkt olarak bağlanabilir. 6 adede kadar çevirici ile genişletilebilir ve her bir çeviriciye 60’ar adet sayaç bağlanabilir. 23 adede kadar RF çevirici ile genişletilebilir ve her bir RF çeviriciye 500’er adet sayaç bağlanabilir. Sonuçta kablolu olarak maksimum 250, kablosuz olarak 2500 sayaç okuyabilir.

M-Bus Kablolama Topolojileri

M-Bus kablolama sisteminde polarite yoktur ve birçok farklı topolojide bağlantı yapılabilir.

Web Server, 20 adede kadar sayaca direkt kablolu olarak bağlanabilir ve okuyabilir. Web Server’a 6 adede kadar Slave çevirici eklenebilir. Her bir çeviriciye 60 adede kadar kablolu M-Bus sayaç bağlanabilir. Bu şekilde toplamda 250 adede kadar okuma yapılabilir.

Web Server’a ek RF modülü eklenebilir. RF sayaçları okuyabilmek için en az bir adet Web Server ve RF çevirici gereklidir. En fazla 23 adede kadar RF çevirici kullanılabilir. RF çeviriciler ile sayaçlar arası iletişim kablosuz M-Bus Protokolü üzerinden yapılır. RF çevirici etrafındaki sayaçlardan Bilgileri toplar ve kaydeder. Topladığı bilgileri diğer RF çeviricilere Ve sonunda da Web Server’a iletir. Bir RF çeviriciye 500 adede kadar sayaç kablosuz bağlanabilir. Bu sistem ile toplamda 2500 adede kadar sayaç okunabilir.

Web Server’a direkt olarak 20 adet, çeviricilere 60’ar Adet ve RF çeviricilere 500’er adede kadar sayaç bağlanabilir. Aynı sistem üzerinde kablolu ve kablosuz sayaçlar ve Çeviriciler birlikte kullanılabilir. Tek Web Server ile kablosuz olarak 2500 adet ve Kablolu olarak 250 adede kadar sayaç okunabilir.

RF Gateway, RF çeviricilerden aldığı bilgileri periyodik olarak GSM/GPRS/EDGE Üzerinden iletir. Bilgi buradan, otomatik olarak son kullanıcıya iletilir. WTT563 gateway pil ile çalışır ve önceden Eklenmiş bir Sim Card’a sahiptir. Bir gateway 2500 adede kadar sayacı okuyabilir ve ayda 4 kez okuma yapar. Bilgiler GSM bandı üzerinden kullanıcılara Güvenli olarak iletilir. Aynı zamanda Sim Card ile cep telefonu sağlayıcıları üzerinden iletim yapılabilir. Gateway 5 ayrı network’ten her biri 500 adede Kadar sayaç okuması yapabilir. Gateway üzerinde depolaması yapılmaz.

GPRS Terimleri

HTTPS (Secure Hypertext Transfer Protocol; İnternette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin “başkaları tarafından” okunamayacak şekilde nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir. HTTP, 1990 yılından beri Dünya Çapında Ağ (WWW) üzerinde küresel bilgi girişimi için kullanılmaktadır.

SMTPS (Simple Mail Transfer Protocol Secure); Elektronik posta gönderme protokolü, bir e-posta göndermek için sunucu ile istemci arasındaki iletişim şeklini belirleyen protokoldür. Farklı işletim sistemleri için geliştirilmiş e-posta protokolleri vardır.

Secure FTP (Güvenli Dosya Taşıma Protokolü), yani SFTP, SSH kullanarak dosya transferi yapan bir dosya aktarım protokolüdür. SSH’ın sağladığı güvenlik özellikleri, FTP’den farklı olarak SFTP’yi güvenli hale getirir. FTP’nin RSA ile güçlendirilmiş halidir. TCP üzerinden çalışır.

GPRS (General Packet Radio Service), mevcut 2G cep telefonu şebekesi üzerinden paket anahtarlamalı olarak veri iletimi sağlayan teknoloji.

RF çeviriciler kendi kendilerine organize olabilirler ve Örgüsel Ağ Şeklinde Web Server’a optimum bağlantı şeklini oluştururlar. RF çeviriciler arasında en az 5’er metre mesafe bulunmalıdır. Tipik uygulamalarda, 250 adet sayaç için toplam kablo uzunluğu 1000m ve maksimum mesafe 350m olabilir. Kablo uzunluğu arttırıldığında ters orantılı olarak iletim oranı düşer. İletim oranı (baud) düşürülmek istenmiyorsa, sayaç adedi azaltılmalıdır.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − four =