Ekim 14, 2019

ALDAĞ A.Ş. İSKİD GENEL KURULUNA HAZIRLANIYOR

Aldağ A. Ş.,Genel Müdürlük koltuğuna Doruk Oflaz oturdu. Şirketin eski bir çalışanı olarak“yuvaya” geri dönmek, Oflaz için olduğu kadar Aldağ A.Ş. İcra Kurulu BaşkanıRebii Dağoğlu için de memnuniyet verici bir gelişme olarak değerlendiriliyor.Oflaz, Aldağ A.Ş.’yi ailesi gibi görüyor, Dağoğlu ise Oflaz’ı “şirketçıkarlarını daima kendi çıkarlarının üstünde tutan” bir dost olarak tanımlıyor.Faaliyetlerine son sürat devam eden Aldağ’daki bu gelişmenin detayları vesektörel Sivil Toplum Kuruluşlarındaki (STK) seçim süreçleri ile ilgili RebiiDağoğlu ve Doruk Oflaz ile görüştük…

Rebii Dağoğlu:

“Aldağ A.Ş.’deşirketin kazanabilmesi için sektörün kazanması gerektiği görüşü hakimdir”

Bildiğiniz üzere Ozan Atasoy ile yaklaşık on aylık bir çalışma sürecimiz oldu ve bu süreçte Ozan Bey’in en büyük şanssızlığı, göreve atandığı gün çok yüksek süratle giden bir arabanın yardımcı pilot koltuğuna oturması oldu. Aslında biz daha düşük vitesle ilerlerken aramıza katılmış olsaydı, adaptasyon sürecini daha kolay atlatabilirdi. Ozan Bey, artık profesyonel olarak aramızda yok, ancak elbette ki dostluğumuz bakidir. Bundan sonraki iş yaşamında da çok başarılı olacağına inanıyor ve kendisine Aldağ A.Ş.’de bulunduğu süredeki hizmetlerinden ötürü teşekkür ediyorum. Yakın zaman önce, bildiğiniz üzere Aldağ A.Ş. Genel Müdürlük görevini Sayın Doruk Oflaz devraldı. Doruk Bey, aslında şirketimizin eski çalışanlarından. Aldağ’a Bölgeler Koordinatörlüğü göreviyle geri geldi. Hedefimizde bölgelerin toplam satış içindeki performansını yükseltmek vardı. Kısa zamanda ciddi başarılar elde edildi. Tabii Doruk Bey’in Aldağ’da yetişmiş olması ve uzun yıllar Aldağ A.Ş. Ankara Bölge Müdürü olarak görev yapması, dolayısıyla kendisinin firmanın iç yapısını iyi biliyor olması ciddi bir avantajdı. Doruk Bey Aldağ’da uzun süre bulunmuş ve daha sonrasında bir süre farklı firmalarda görev alarak, Aldağ’a dışarıdan bakabilmiş bir profesyonel.  Aldağ A.Ş. ise bugüne kadar işe alımlarda genellikle gençlere fırsat vermeyi, onları yetiştirmeyi amaçlamış bir şirkettir. Son dönemdeki hızlı büyüme ivmemize paralel olarak farklı şirketlerden çok sayıda arkadaşımızı bünyemize kattık. Genel Müdür olarak seçtiğimiz kişinin kurum kültürümüze sahip olması, hem aramıza yeni katılanlarla, hem eski personelimizle iletişim kurması ve bu iki grup arasında köprü görevini üstlenebilmesi gerekiyordu. Bu anlamda da Doruk Oflaz, tam aradığımız isimdi. Doruk Bey, daima şirketin menfaatlerini kendi menfaatlerinden önde gören, “şirketim kazanırsa ben de kazanırım” bakış açısına sahip bir arkadaşımızdır. Aldağ A.Ş.’de ise şirketin kazanabilmesi için sektörün kazanması gerektiği görüşü hakimdir. Bu bağlamda şirketimizin ve Doruk Bey’in “iş hayatı” kavramına bakışı ortak.

Doruk Oflaz:

“Aldağ’ı İSKİDbünyesinde temsil etmekten büyük onur ve gurur duyacağım”

1976 Ankaradoğumluyum.1993’te TED Ankara Koleji’nden, 1997 yılında da ODTÜ MakineMühendisliği’nden mezun oldum. Mezun olur olmaz annemin bir tanıdığıvasıtasıyla Aldağ’a iş görüşmesine geldim. Tabii o zaman çok tecrübesizdim,üniversiteden yeni mezun olmuştum. Aldağ’da Tevfik Akannaç ile görüşmüştüm.Tevfik Bey bana o dönemde Ankara için bir bölge müdürü aradıklarını, benim debu görev için çok tecrübesiz olduğumu, ancak özgüvenimi beğendiğini söyleyerekbana bir fırsat vereceğini belirtti. Nitekim hemen bölge müdürlüğüne atanmadım,ancak üç ay gibi kısa bir sürede gösterdiğim performans sonucu, Ankara BölgeMüdürü olarak atandım. O gün Aldağ, bana güvenip ciddi bir sorumluluk verdi.Ben de bunun altında kalmamak için daima çok çalıştım ve o güvene layık olmakistedim. Aldağ’da çalıştığım o dönemde evlendim, master yaptım, dolayısıylaAldağ hayatımda daima vardı. Masterdan sonra askere gittim. Askerlik sürecindede yerime kimseyi almak istemediler. Askerden döndüğümde Ankaraoperasyonlarımız ana bayimize devrolmuştu. Ben de Aldağ’dan kopmamak için dörtyıl kadar o dönem ana bayimiz olan Damla Ltd. Şti.’de çalıştım. Aldağ’ı ozamanlar profesyonel kadrolar yönetiyordu ve Dağoğlu ailesi, çok fazla işiniçinde değildi. Bu nedenle çok agresif bir yapısı yoktu. Strateji olarak dahastatik bir şekilde mevcudiyeti korumayı benimsemiş bir yapı vardı. Ben 2005’insonunda Tevfik Bey ile konuşup müsaade istedim. Dedim ki “ben buradakimisyonumu tamamladım, artık körelmeye doğru gidiyorum. Biraz farklı yerlerdeçalışmak, pazarı daha iyi analiz etmek istiyorum. Elbette ne zaman istesenizgeri gelirim”. Tevfik Bey ve Dağoğlu ailesinin de onayı ile buradan ayrıldım.Başka yapılar, başka sektörler gördüm. İyi de oldu, çünkü oralarda edindiğimtecrübeleri bugün Aldağ’a aktarıyorum. Bu süreçte beş yıl kadar enerji ileilgili bir aile şirketimiz vardı; orada çalıştım. Daha sonra Rebii Bey’indavetiyle geri geldim. Aldağ, son yıllarda Dağoğlu ailesinin daha çok işiniçine girmesiyle hedeflerini yükseltti, daha agresif bir yapıya büründü. Yanistatik bir durumdan oldukça dinamik bir duruma geçti. Pazar koşullarına ayakuydurabilmek için; olması gerektiği gibi davranan bir şirket haline geldi. Bende kişilik olarak çok dinamik biriyim. Şirket içinde bile yerimde oturmayı çoksevmem. Bu bağlamda Rebii Bey’le çok fazla ortak özelliğimiz var. Doğal olarakAldağ bu yeni süreçte, benim hep içinde olmayı arzuladığım sürekli gelişen veevrilen bir yapıya kavuştu. Bu yüzden yeniden Aldağ ailesinde olmaktanmutluyum; böyle bir şirketin genel müdürü olmaktan da çok büyük onur ve gururduyuyorum. Bu şirketi İSKİD bünyesinde de aynı duygularla temsil edeceğim.

 

Rebii Dağoğlu:

“Aldağ A.Ş.’nin İSKİD Yönetim Kurulu Adayı: Doruk Oflaz”

STK’lar, sürdürülebilir demokrasi anlayışının ve sürdürülebilir kalkınmanın olmazsa olmazı, toplumsal ilerlemenin mihenk taşıdır. Aldağ, STK’larda oldukça etkin şekilde yer alıyor. Özellikle kaynak aktarımı ve İSKİD’deki komisyon çalışmalarına doğrudan katılım konusunda çok aktif rol oynadık. Şahsen ben arkadaşlarımın İSKİD’deki tüm faaliyetlerini, katıldıkları etkinliklerde ne kadar faal olduklarını bire bir denetledim ve onları hep teşvik ettim. Çünkü sivil toplum kuruluşlarında aldığımız görevler ve şirketi temsil etme yetimiz, sektörümüz ve ülkemiz adına değer yaratmak anlamına geliyor. Aldağ, Türkiye iklimlendirme sektörünün ilk imalat yatırımını gerçekleştirdiğinden ‘bütün hikayenin’ başladığı yer… İSKİD’in de kurucu firmaları arasındadır. Sektörün bugünlere gelmesinde bu derece etkili olmuş bir firmanın, İSKİD Yönetim Kurulu’nda olmaması düşünülemez. Bu nedenle Ocak 2019’da gerçekleştirilecek İSKİD Genel Kurulu’nda, Yönetim Kurulu’na bir aday gösterme kararı aldık. Adayımız, Genel Müdürümüz Sayın Doruk Oflaz olacak. Doruk Bey’in 52 yıllık mazisiyle sektörün en köklü firmalarından birinin genel müdürü olması ve sahip olduğu 20 yıllık sektör tecrübesi, İSKİD Yönetim Kurulu adaylığı için yeterli bir referans olacaktır. İSKİD Yönetim Kurulu’nun her bir üyesi -seçilmesi halinde Doruk Bey de- sektörün ortak menfaatleri için faaliyet gösterecektir. ALDAĞ A.Ş. olarak henüz kendisinin ismini Onur Kurulu’na bildirmedik, Doruk Bey adaylık başvurusunu Genel Kurul’da doğrudan Divan Başkanlığına yapacak. 2019 yılı Genel Kurulu’nun İSKİD ve tüm sektörümüz adına hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, seçilecek yeni yönetim kuruluna görev süresi boyunca başarılar diliyorum.

Ads.

Benzer Haberler