Nisan 20, 2019

Elco hem global hemde Türkiye pazarınında Ariston çatısı altında büyümeye devam ediyor

Elco’nun Ticari Satış Müdürü Fatih Tuna, Ariston Grup yoğuşmalı kazan pazarında yeni markası Elco ile büyümeye devam ettiğinden bahsetti; 

ELCO’yu bize tanıtır mısınız?

Avrupa’nın domestik ve ticari ısıtma çözümleri alanında önde gelen markalarından Elco, 1928 yılında İsviçre’de kuruldu. Daha sonra merkezini Almanya Stuttgart’a taşıyan Elco, hem domestik hem ticari ısıtma çözümleri hem de sıcak su hazırlama çözümleri alanlarında üst segment ürünleri ile Avrupa’nın lider markalarından biri oldu. 2001 yılında Ariston Thermo grubuna katılan Elco, grubunda sinerjisi ile tüm dünyaya yayılmaktadır.

ELCO ne zamandır Türkiye pazarında faaliyet gösteriyor? Elco Türkiye yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?

Elco’nun Türkiye’deki faaliyetlerine başlayalı yaklaşık 1,5 yıl oldu. Fakat Elco’nun özellikle yüksek kalite ve verime sahip brülörleri uzun yıllardır Türkiye’deki bazı tedarikçiler tarafından kullanıldığından dolayı, Türkiye ısıtma pazarı için Elco yeni bir marka değil, aksine özellikle projeciler tarafından bilinen bir marka. Elco ‘nun tüm dünyada aynı işleyişi var. Dolayısı ile bizde Türkiye’deki yapılanmamızı proje çözümü konusunda tecrübeli Makina Mühendisi arkadaşlarımızdan bir profosyonel satış ve satış sonrası ekibi oluşturarak kurduk.

Bir binanın projesinin tasarlanması aşamasından başlayarak, cihazlarımızın devreye alınarak tüketiciye teslim aşamasına kadar bu arkadaşlarımız iş ortaklarımıza hizmet veriyorlar. Devreye alım aşamasından sonra ise farklı bir profosyonel ekip son kullanıcılara 7/24 hizmet vermeye başlıyor. Hem son kullanıcılar hem de uygulayıcılar çağrı merkezimiz aracılığıyla bizimle iletişim kurup destek alabiliyor.

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Elco’nun tüm ürünlerinde bir DNA’sı bulunmaktadır. Bunlar, Uzun ömür , ömür boyu yüksek verim , Kompakt ölçüler ve düşük ağırlık, ve son olarak modüler konsept olarak adlandırılan ürünün sahada bir lego gibi demontaj ve tekrar montaj edilebilmesi.

Elco, konutlardan , ticari binalara ve endüstriyel projelere kadar geniş bir pazarın ısıtma ve sıcak su ihtiyacını karşılamak için sıvı, gaz ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanabilen ürünler üretmektedir. Bunlar ; Kombi, Boyler, Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazan, Yer Tipi Yoğuşmalı Kazan, Güneş Kollektörleri, Isı Pompaları ve binanın hem elektrik hem ısıtma ihtiyacını karşalayabilen kojenerasyon ürünleridir.

Şu an için Türkiye pazarına Duvar tipi kazan ve Yoğuşmalı kazanlar ile giriş yaptık. Her iki ürün grubunda da iddialı olduğumuz konular var. Öncelikle tüm ürünlerimiz paslanmaz çelik ve premix yoğuşma teknolojisine sahip.

Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazanlarda 65kW, 105 kW ve 130 kW ‘lık 3 farklı kapasitede modellerimiz bulunmakta. %113,9 verimlilik ile pazarda lider durumdayız. Bir ısıtma sisteminde kazandan sonra en çok mali yüke sahip olan ürünler primer devre pompası, kaskad kontrol paneli ve baca klapesidir. Elco’da frekans konvertörlü primer devre pompası , 8 kazanlı  kaskad sistemi yönetebilen kontrol paneli ve baca klapesi cihazın içine entegredir. Bu hem mali açıdan tasarruf sağlarken hemde montaj kolaylığı sağlamaktadır.

Yer tipi Yoğuşmalı kazan grubunda 150 kW’dan 1.900 kW’a kadar 23 farklı kapasitede paslanmaz çelik eşanjörlü ve premix yoğuşmalı kazanlarımız  bulunmakta. Tüm kazanlarımız 8 bar çalışma basıncına sahip.  Bu ürün grubumuzda kazanın boyutları ve ağırlığı konusunda çok iddialıyız. Kazan ölçülerimiz oldukça kompakt. 250 kW kapasiteli yer tipi yoğuşmalı kazanımızın eni sadece 46 cm. Kazanlarımız düşük su hacmi teknolojisine göre üretiliyor, bu sayede enerjiden yüksek miktarda tasarruf sağlıyoruz. 1.900 kW’lık yer tipi yoğuşmalı kazanımızda sadece 123 lt su bulunmakta.

Türkiyedeki hedeflerinizden bahsedermisiniz ?

En temel hedefimiz tüm dünya’da olduğu gibi Elco’yu son kullanıcıların ısıtma ve sıcak su ihtiyaçlarını yüksek kalite ile çözen, ve partnerlerinin işlerini alışık olmadıkları şekilde kolaylaştıran  bir marka olmasını sağlamak. Buna ilave olarak üst seviyede bir kullanıcı deneyimi sunmak.  Elco , üst segment ürün pazarında yerini alıyor.

Ürünlerinizin kullanıldığı referans projelerden bahseder misiniz?

Elco’nun globalde çok önemli referansları var. 2008 yılında Çin’de düzenlenen olimpiyatlarda Elco’nun da bir rekoru var. Sadece 6 haftalık bir süre içinde 18.000 atlete günlük 860.000 lt sıcak su sağlayan 2.187 adet güneş kollektörü montajı yapılmış ve %65 enerji tasarrufu sağlanmıştır. Şu an Türkiye pazarına sunduğumuz Duvar Tipi ve Yer Tipi yoğuşmalı kazanlar ise ; İngiltere Premier Liginin önemli takımlarından Tottenham Hotspur’un inşaatı devam eden yeni stadyumu,  Chealse’nin antreman tesisleri, Hollanda 1. Lig takımlarından Roda ‘nın futbol stadyumu , Basel Havalimanı, Lyon hükümet binası, Brüksel Sheraton Hotel gibi bir çok önemli referanslara sahip. Türkiye’de ise 1 yıl içerisinde aslında önemli referanslar aldığımızı iletebilirim.  Türkiye’de önemli inşaat projelerine  imza atan Sinpaş’ın Ankara’da gerçekleştirdiği Marina Ankara Projesi, İstanbul’da La Vie Konut projesi,  İzmir’de Bornova Kültür Merkezi, Denizli’nin prestijli konut  projelerinden Sky City projesi, yine Ankara’da yapılan Avrupa’nın 2. Büyük, Türkiye’nin en büyük Botanik parkı, doğalgaz’a yeni kavuşmuş şehirlerden Aydın’ın prestijli konut projlerinden Melissa Park bunlardan bazıları.

Ads.

Benzer Haberler