ErP yönetmeliği ısıtma sistemlerine kimlik getirmektedir.

26.09.2015 tarihinde Avrupa Birliği’ nde yürürlüğe giren ErP (Energy related Products) yönetmeliği 21.04.2018 tarihinde Türkiye’de yürürlüğe girecektir. Günümüzde pek çok elektrik ve su tüketen ev aleti için mevcut bir enerji verimliliği etiketi uygulaması bulunmaktadır. Yönetmelik kapsamında; televizyon, çamaşır makinası ve buzdolabı gibi ürünlerden tanıdığımız enerji verimliliği etiketi, ısıtma cihazları, su ısıtıcıları, boylerler ve hatta bu cihazların birlikte kullanıldığı sistemler için zorunlu olacaktır.

Avrupa Birliği genelinde yürürlükte olan ErP direktifi sayesinde son kullanıcılara daha şeffaf bir karar olanağı sağlanmış olacaktır. AB komisyonlarının belirlediği enerji verimliliği hesaplaması ile cihazların verimleri A+++ ila G arasında sınıflandırılan bir skalada yer almaktadırlar. Hem mahal ısıtması, hem de kullanma suyu ısıtması sağlayan ısıtıcılar her iki kategoride de ayrı ayrı etiketlenmektedirler. Etiketlerde enerji verimlilik sınıflarının yanında performans ve ses seviyesi bilgileri de paylaşılmaktadır.

ErP yönetmeliği sayesinde son kullanıcılar daha fazla bilgilendirilecek ve çevreye karşı olan duyarlılık artacaktır. Enerji verimliliği etiketi son kullanıcı tarafından sadece oryantasyon amacıyla değerlendirilmelidir. Asla sadece etikete dayalı olarak ürün tercihi yapılmamalıdır. Cihazlardan ancak uygulanacağı binaların gereksinimini karşılamaları halinde maksimum verim elde edilebilecektir. En iyi sistemi ve müşteri memnuniyetini sağlamak için müşterinin bireysel olarak kapsamlı şekilde bilgilendirilmesi daha çok önem kazanmaktadır.

Viessmann bu durumda son kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır. Bütün ürünleri enerji verimlilik etiketi ve kapsamlı teknik bilgi föyü ile son kullanıcıya ulaştırmaktadır. Ayrıca Viessmann, partnerlerine sistem tasarımları için son kullanıcıya sunabilecekleri sistem etiketini oluşturan hesaplama programını da sağlamaktadır.

Eksiksiz ürün programı Viessmann demektir: Eksiksiz ürün programı ile yalnız bırakmadığımız partnerlerimize planlama ve sistem etiketini hesaplama için de bütün gerekli desteği vermekteyiz.

Teklifin bir parçası olarak enerji verimliliği sistem etiketleri

En az iki komponentten oluşan sistemlerde (örneğin kazan ve güneş enerjisi sistemi) enerji verimliliği sistem etiketi teklife dahil edilebilecektir. Direkt Viessmann hesaplama programıyla oluşturulan etiketin eklenmesi süreci kolaylaştıracaktır.

Verimli sistem tekniği: Viessmann komponentleri birbirine uygun biçimde tasarlanmıştır. Her türlü yakıt tipi ve uygulama alanı için Viessmann son kullanıcılarına maksimum verimlilikte çözümler sunabilmektedir.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + six =