Nisan 20, 2019

Endonezyalı ve Türk İş Kadınları MÜSİAD’da Buluştu

MÜSİAD Kadın Çalışma Kurulu ve Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu ortaklığında, MÜSİAD Genel Merkez’de  buluşma gerçekleştirildi.

MÜSİAD Kadın Çalışma Kurulu ve Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu ortaklığında, Endonezyalı ve Türk İşkadınları arasında, MÜSİAD Genel Merkez’de  buluşma gerçekleştirildi.

Organizasyona, MÜSİAD Eğitim, Kültür ve Yayın Komisyonu Başkanı Dr. Melike Günyüz, MÜSİAD Kadın Çalışma Grubu Başkanı Müge Öz, GenPro Kadın Girişimcilik Komisyonu Başkanı Eka Shinta ve çok sayıda iş insanı katıldı.

Programda, Endonezya’dan tekstil, moda, gıda, sanat, eğitim ve turizm alanında faaliyet gösteren 65 Endonezya  firması,   Türk insanları  ile buluştu ve ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

MÜSİAD Sadece Üyeleri Temsil Etmiyor

Toplantıda konuşan Müge Öz, “MÜSİAD’ın sadece üyelerini temsil etmediğini, aynı zamanda onları bölgesel ve küresel ölçekte fırsatlarla buluşturmak için de çalıştığını belirtti. Öz; “Yaptığımız iş forumlarıyla, gerçekleştirdiğimiz panellerle, düzenlediğimiz oturumlarla, üyelerimizi dünyanın çeşitli yerlerindeki girişim fırsatlarından, yatırım imkânlarından haberdar ediyoruz.” dedi.

Türkiye ile Endonezya Benzer Ülkeler

Endonezya ile Türkiye arasındaki benzerliklere dikkat çeken Öz, “Endonezya dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusunu barındıran ülkedir. Yaşanan iç karışıklıklara rağmen, kaynak zenginliği nedeniyle ekonomisi ayakta kalabilmektedir.  Uzak mesafemize rağmen Türkiye ile birçok ortak benzerliği fark etmişsinizdir. Bugün de, bu tablonun ortaya koyduğu mevcut ticari ilişkilerimizi zemin kabul ederek Türkiye ve Endonezya iş fırsatlarını, ekonomik ilişkilerimizi geliştirmeye vesile olacak yeni atılımları iş kadınlarının gözünden konuşacağız.” diye konuştu.

Gıda Sektörüne Yatırım Yapılmalı

Endonezya pazarı hakkında da bilgi veren Öz, “İhraç edebileceğimiz ürünler; gıda, içecek, sigara, reçel, makarna sosları, domates salçası, mısır, buğday, şeker, soya, yer fıstığı, inşaat malzemeleri olarak sıralanmaktadır. Gıda zincirlerine yönelik olarak pastane ve fast food zincirleri kurulmasının yerinde olacağı düşünülmektedir.” ifadelerinde bulundu.

MÜSİAD EXPO Vurgusu

Son olarak MÜSİAD EXPO Fuarı hakkında konuşan Öz,” MÜSİAD olarak her zaman yenilikçi, girişimi ve teknolojiyi destekleyen bir vizyon ile çalışan, bu yönde projeler geliştiren bir derneğiz.  Yine bildiğiniz gibi MÜSİAD geleneksel olarak 2 yılda bir MÜSİAD EXPO Fuarını ve eşzamanlı Uluslararası İş Forumu IBF etkinliklerini düzenler.  Bu sene 21-24 Kasım’da bölgenin en büyük genel ticaret fuarı olan 17. MÜSİAD EXPO’ yu gerçekleştireceğiz. Bu vesile ile sizleri fuarımıza davet etmek isterim.” değerlendirmesinde bulundu.” değerlendirmesinde bulundu.

Ads.

Benzer Haberler