Siemens’ten İç Hava Kirliliğinin Yönetimi için Yeni Partikül Sensörü

Siemens Bina Teknolojileri bölümü, Ocak 2018’de sağlıklı iç hava koşullarının geliştirilmesi için yeni Partikül Sensörünü pazara sundu. Sensör, havadaki partikül kirliliğinin izlenmesini sağlar ve bina otomasyon sistemine kolayca entegre edilebilir. Yeni Partikül Sensörü lazer teknolojisi ile çalışır ve PM 2.5 ve PM 10 (0.3 – 2.5 / 0.3 – 10 mikrometre arası) olarak iki kategoride havadaki partikül kirliliğini ölçer. Yeni Partikül Sensörü ticari ve üst seviye konut projelerinde kullanım için uygundur.  Zamanla, ince toz partikülleri sensör üzerinde birikir ve sensörün çalışma performansını azaltır. Siemens sensörün üzerindeki ekran sadece insan varlığı tespit edildiğinde aktif olur. Ortamda insan olmadığı zaman, parikül ölçüm sıklığı azalır ve bu sayede sensör ömrü önemli ölçüde uzatılmış olur. Sensör modülünün değiştirilmesi gerektiği zaman ise sensör, kullanıcıları ekranda veya ekransız modellerde LED ışığı yardımıyla uyarır. Yeni bir cihaz almaya veya ayarları değiştirmeye gerek kalmaz. Sensör modülünü değiştirmek gayet kolaydır ve herhangi bir özel yetkinlik gerektirmez.

Partikül Sensörü PM 2.5 partiküllerin ölçümü için kalibre edilmiştir ve farklı bölgesel standartlara göre Hava Kalitesi (AIQ) İndeksi ayarlanabilir. Lazer ışığı saçılımı ile partikül yoğunluğu ölçülür. Cihazın kullanıcı arayüzü İngilizce, Almanca, Fransızca ve Çince olarak ayarlanabilir.

Partikül Sensörü, Siemens’in sağlıklı iç hava iklimi ürün yelpazesine yapılmış en son eklemedir. Karbondioksit (CO2) sensörü, havadaki CO2 seviyesinin azaltılmasında ve oksijen seviyesinin artırılmasında yardımcı olur. Bu sayede ortamdaki insanların yaşam kalitesi ve verimlilikleri artırılmış olur. Efektif olarak yapılan sıcaklık ve nem kontrolü, birçok hastalığın önlenmesinde önemli bir etkendir. VOC (uçucu organik bileşik) sensörleri, binalardaki malzemeler, halı ve eşyalardan yayılan organik bileşenlerin ölçülmesine yarar. Bütün sensörler, analog ve Modbus çıkış verebilirler, ve HVAC otomasyon sistemleri, Siemens Desigo ve Climatix gibi sistemlere entegre edilebilirler. Talep edilen iç ortamın oluşturulması için sistem ek filtreleri devreye sokabilir veya havalandırma fanı gücünü artırabilir. Havadaki partikül maddeler solunum yolu vasıtasıyla vücuda girer ve akciğerlere kadar iner. Sonuç olarak akciğer kanseri ve kardiyovasküler hastalıklara neden olur. İnsanlar zamanların yüzde 90’a yakınını iç ortamlarda geçirir. Bu yüzden iç havadaki partikül kirliliğini kontrol etmek insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Özellikle büyük şehirler ve sanayinin yoğun bulunduğu yerleşimlerde partikül kirliliğini önemli bir problemdir.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × three =