DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANI PROJESİ’NİN YANGIN KORUNUMUNDA NORM TEKNİK İMZASI

Cumhuriyet tarihinin en büyük vizyon projelerinden biri olan İstanbul Yeni Havalimanı(İGA) Projesi, 76,5 milyon m2 alanda yıllık 200 milyon yolcu kapasitesine sahip terminali ile

“Dünyanın En Büyük Havalimanı” olma özelliğini taşıyor.

21 yıllık sektör tecrübesi, uluslararası ve yerel standartlara bağlı gerçekleştirdiği birçok yangın projesi ile sektöre yön veren Norm Teknik A.Ş., dünya çapında saygınlığa sahip markalarla yürüttüğü iş birlikteliği sayesinde doğru çözümlenmiş ürünleri hızlı tedarik ağıyla projelerle buluşturmaktadır. Norm Teknik A.Ş., İstanbul Yeni Havalimanı (İGA) Projesi`nde Terminal & Kule Binası başta olmak üzere: Yangın Pompaları, Sprinkler Sistemi, Novec1230 Gazlı Söndürme Sistemi, Davlumbaz Söndürme Sistemi, Yangın Dolapları ile yer almıştır.

İstanbul’u büyük bir uçuş ağının merkezi haline getirecek olan projenin Terminal Binası içerisinde Yangın Pompa Grubunda temsilcisi olduğumuz ABD menşeli Xylem ITT-AC Fire Pump markalı UL listeli FM onaylı 1 adet elektrikli, 2 adet dizel yangın pompasına ilaveten 1 adet jokey pompa kullanılmıştır. Kule Binasında ise yine Xylem ITT-AC Fire Pump markalı UL listeli FM onaylı 2 adet elektrikli yangın pompası ile 1 adet jokey pompa kullanılmıştır. Terminal ve Kule Binaları içerisinde ABD menşeli UL listeli FM onaylı GLOBE marka Sprinkler Sistemi uygulaması da yapılmıştır. Terminal, Destek Binaları ve Kule Binalarında yaklaşık 2,5 milyon m2 lik kapalı alanda GLOBE Fire Sprinkler Corporation-ABD firmasına ait UL listeli FM onaylı Sprinkler Sistemi ile koruma yapılmıştır. Ayrıca model H ıslak alarm vanaları, model RCW kuru alarm vanaları,model RCW Preaction Sistem kullanılmıştır.

Dünyanın tek bir çatı altındaki en büyük havalimanı terminaline sahip olan projede Gazlı Söndürme Sistemi kapsamında; Terminal Binası ve ATC Kule Binasında İngiltere LPG markalı, VdS onaylı Novec 1230 Gazlı Söndürme Sistemi uygulanmıştır.

Çağdaşlık ve fonksiyonelliğin harmanlandığı özgün mimarisiyle göz dolduran projede Norm Teknik A.Ş.`nin tescilli markası Normeks Yangın Dolapları tercih edilmiştir. Terminal ve Kule binalarında TS EN 671-1 ve TS EN 671-2’ye uygun, CE 1299 belgeli, havalimanı mimarisi ile uyumlu yaklaşık 2000 adet özel tasarım yangın dolabı kullanılmıştır.

Tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak olan havalimanın Terminal Binasında UL300 standardına uygun tasarıma sahip, NFPA 96 ve NFPA 17A’ya uygun, UL listeli Amerikan menşeli Kidde-Fenwal markalı Davlumbaz Söndürme Sistemi tercih edilmiştir.

İlk fazın tamamlanması ile 90 milyon yolcu kapasitesine ev sahipliği yapacak olan   “Dünyanın Yeni Havacılık Merkezi” birbirinden bağımsız 6 pist, kargo şehri, bakım tesisi, hangarlar, genel havacılık ve diğer destek yapılarını da bünyesinde bulundurmaktadır.

Biz Norm Teknik A.Ş. olarak İstanbul Yeni Havalimanı (İGA) Projesi`nde “Yangın Korunum Sistemleri” ve “Mühendislik Hizmetleri” tedarikçisi olarak yer almaktan ve ülkemize katkı sağlamaktan dolayı da oldukça mutluyuz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − sixteen =