Mayıs 25, 2019

GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞAN ‘AKILLI TÜNEL SİSTEMİ’

Samsun’da lise öğrencileri tünellerde yaşanan olası kazaların önüne geçilebilmesi için Fotovoltaik Sis Kovar Akıllı Tünel Sistemi Projesi geliştirdi. Proje, sponsor bulabilirse 7-9 Mart 2019 tarihlerinde Güney Amerika ülkesi Ekvador’da Türkiye’yi temsil edebilecek

Samsun’daki özel bir okulun lise öğrencileri tarafından geliştirilen proje kapsamında güneş enerjisi ile tünelin aydınlatması ve havalandırması sağlanırken, tünelin giriş ve çıkışlarına konulan fan ile sis ve tozun içeri girmesi engellenerek, olası kazaların önüne geçilmesi planlanıyor.

Projelerinin geçen yıl Ankara’da düzenlenen Aziz Sancar Fen Bilimleri Proje Yarışması ile bu yıl Prof. Dr. Gazi Yaşargil Fen Bilimleri Proje Yarışması ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda ilk 10 proje arasına girdiğini dile getiren 12. sınıf öğrencisi Gaye Malkoç, OKSEF Eğitim Kurumları’nın Fizik ve Mühendislik dalında düzenlediği uluslararası proje yarışmasında ise dereceye girerek, Türkiye’yi Ekvador’da temsil etmeye hak kazandıklarını söyledi.

Projede yer alan diğer öğrenci Mert Şendur ise, projelerini Ekvador’da temsil etmeyi çok istediklerini sözlerine ekledi. Fizik öğretmeni Esra Şahin de, öğrencileriyle gurur duyduğunu ifade ederek, Güney Amerika’da bulunan Ekvador’da düzenlenecek yarışmaya katılabilmek için bütçe ve sponsor arayışı içinde olduklarını söyledi.

Ads.

Benzer Haberler